Firma budowlana bramy drzwi oknaHolandia busy Niemcy Belgiagroomer Wałcz psi fryzjer strzyżenie psaspływy kajakoweScrabble Słownik Scrabble Litery scrabble
informatorykuchnie na wymiar WałczStacja kontroli pojazdów Wałcz klimatyzacja napełnianie serwis samochodowyAgroturystyka BrokowoPrzepisy na Thermomix kiełki kiełkowanie

Smak lata na Twoim talerzu. Sztuka uprawy i sekrety obfitych plonów poziomek.


Smak lata na Twoim talerzu. Sztuka uprawy i sekrety obfitych plonów poziomek.Poziomka pospolita naturalnie rośnie w wielu regionach Europy, Azji i Ameryki Północnej, a jej smaczne owoce sprawiają, że jest chętnie uprawiana także w polskich ogrodach i donicach. Jej niezwykłe właściwości prozdrowotne i łatwa pielęgnacja sprawiają, że wielu entuzjastów przydomowych ogródków i balkonów często sięga po poziomki. Za sprawą wielu odmian stanowi ona też piękną dekorację w ogrodzie i na balkonach. Poznaj sekrety uprawy tych aromatycznych owoców...

Smak lata na Twoim talerzu. Sztuka uprawy i sekrety obfitych plonów poziomek.

Korzyści związane z uprawą swoich poziomek

Krzaczki poziomki nie tylko dostarczają pysznych owoców, ale również posiadają szereg właściwości zdrowotnych. Ich liście są bogate w flawonoidy, które działają moczopędnie, oraz garbniki, które łagodzą biegunki i działają jak naturalny antybiotyk. Ponadto, zawierają one kwasy organiczne i sole mineralne, co sprawia, że warto je suszyć i przechowywać. Owoce poziomki są nie tylko smaczne, ale również bogate w kwas organiczne, karotenoidy, sole mineralne i witaminy, w tym witaminę C. Ich spożycie odżywia organizm, reguluje przemianę materii i wspomaga proces detoksykacji.

Jak wybrać odmianę i sadzonki poziomki do uprawy?

Dostępne są różne odmiany poziomki, każda charakteryzująca się innymi cechami, takimi jak wielkość krzaczka, kształt owoców, termin kwitnienia i owocowania oraz różnymi smakami. Do najczęściej wybieranych do uprawy odmian należą: Baron Solemacher, Rugia, Regina czy Yellow Wonder. Możesz też wybrać więcej niż jedną odmianę, aby cieszyć się świeżymi owocami przez dłuższy okres czasu. Są odmiany, które kwitną i owocują bardzo wcześnie, oraz takie które owocują bardzo późno.

Gdzie uprawiać poziomki - w gruncie czy w donicach?

Poziomki można sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach. Uprawa w donicach może być łatwiejsza, ponieważ zapewnia mniejsze ryzyko inwazji chwastów oraz łatwiej utrzymać taką uprawę z dala od ślimaków. Krzaczki poziomki dobrze rosną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, wymagają jednak stałej wilgotnej gleby. Pamiętajmy więc o regularnym podlewaniu, zwłaszcza jeżeli zbliża się okres upałów.

Jak pielęgnować poziomki?

Poziomki nie są specjalnie wymagające, jeżeli chodzi o uprawę. Sadzonki należy umieścić w odpowiednio przygotowanych dołkach, dbając o to, aby stożek wzrostu znajdował się na poziomie ziemi. Z gleby warto wcześniej usunąć chwasty a ziemię zasilić obornikiem lub kompostem. W donicach również dobrze sprawdzi się stałe zasilanie naszej uprawy wodą z biohumusem. Takie działania zapewnią roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania.

Jak rozmnażać poziomki?

Rozmnażanie poziomki może odbywać się poprzez rozłogi lub z nasion, w zależności od odmiany. Rośliny wytwarzające rozłogi same wytworzą nowe sadzonki, które można oddzielić i posadzić w innym miejscu. Odmiany nie wytwarzające pędów z sadzonkami należy rozmnażać przez podział większej karpy rośliny lub z nasion, które można wysiać do pojemnika z ziemią i regularnie podlewać, aby uzyskać młode sadzonki poziomki. Zdecydowanie jednak szybsze jest rozmnażanie z pędów, które na ogół po kilku dniach dysponują już własnym systemem korzeniowym.

Część najprzyjemniejsza - kwitnienie i owocowanie poziomek

Pierwsze kwiaty poziomki pojawiają się zazwyczaj w maju, a owoce dojrzewają już w czerwcu. Niektóre odmiany owocują aż do listopada, co pozwala cieszyć się świeżymi owocami przez długi czas.
Są też odmiany, które powtarzają kwitnienie i owocowanie przy sprzyjających warunkach.
Owoce doskonale sprawdzają się jako dodatki do ciast i deserów. Można przechowywać je zamrożone, suszone lub przetwarzać na dżemy i nalewki.

Prawidłowa uprawa i pielęgnacja poziomki zapewni obfite i smaczne plony przez cały sezon. Wybór odpowiedniego miejsca, regularne nawadnianie i nawożenie, oraz właściwa opieka nad roślinami są kluczowe dla sukcesu w uprawie poziomki. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym, wizualnym i smakowym, poziomka jest cenioną rośliną w ogrodach. Bardzo szybko się rozmnaża przez co może nawet odgrywać w ogrodzie rolę okrywową.
Warto ją mieć w swoim ogrodzie lub w większej donicy na słonecznej werandzie czy balkonie.
Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024 © Wałeckie Centrum Kooperacji - Wałcz *

design - GRAFIN - www.grafin.eu