informatoryAgroturystyka Brokowokuchnie na wymiar WałczFirma budowlana bramy drzwi oknaPrzepisy na Thermomix kiełki kiełkowanie
Scrabble Słownik Scrabble Litery scrabblespływy kajakoweStacja kontroli pojazdów Wałcz klimatyzacja napełnianie serwis samochodowyHolandia busy Niemcy Belgiagroomer Wałcz psi fryzjer strzyżenie psa

Nauka na gitarze


Nauka na gitarzeGitara należy do tych instrumentów muzycznych, które są najczęściej wybierane do nauki. Przede wszystkim zawdzięcza to swojemu bardzo ciekawemu oryginalnemu brzmieniu odnajdującego się w każdym gatunku muzycznym. Poza tym gitara ma bardzo ekstrawagancki wygląd (zwłaszcza gitary elektryczne, choć i instrumenty akustyczne potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki) mogący się podobać i jest na tyle lekka i poręczna, że zawsze możemy ją mieć ze sobą.


Gitara należy do tych instrumentów muzycznych, które są najczęściej wybierane do nauki. Przede wszystkim zawdzięcza to swojemu bardzo ciekawemu oryginalnemu brzmieniu odnajdującego się w każdym gatunku muzycznym. Poza tym gitara ma bardzo ekstrawagancki wygląd (zwłaszcza gitary elektryczne, choć i instrumenty akustyczne potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki) mogący się podobać i jest na tyle lekka i poręczna, że zawsze możemy ją mieć ze sobą.


Często osoby rozpoczynające naukę gry na gitarze zadają sobie pytanie od jakiego rodzaju gitary rozpocząć naukę? Są tu dwa główne nurty odnoszące się do tej kwestii. Jedni zdecydowanie obstają przy tym, że naukę powinno rozpoczynać się od razu na takim rodzaju gitary, na którym docelowo chce się grać. Drudzy natomiast zdecydowanie obstają przy tym, ażeby naukę rozpoczynać od instrumentu tradycyjnego tj. najlepiej od gitary klasycznej lub akustycznej. Przy czym, jeżeli chodzi o dzieci to zdecydowanie bardziej zalecana jest gitara klasyczna. Ja osobiście też obstawiam za tą drugą opcją, gdyż instrument tradycyjny jakim jest gitara klasyczna bądź akustyczne zdecydowanie mniej błędów nam wybacza. To sprawia, że ćwicząc na instrumencie tradycyjnym nabieramy lepszej techniki gry. Od lat jest to potwierdzane przez wielu wybitnych gitarzystów. Duża też część gitarzystów, którzy na co dzień grają na gitarach elektrycznych dla poprawienia swojej techniki i wzmocnienia palców często ćwiczy właśnie na gitarze właśnie akustycznej.


Zobacz gitary w strunygitarowe.pl


A jaka jest różnica pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną?


Przede wszystkim w gitarze klasycznej mamy struny nylonowe, a w akustycznej stalowe. To już w znaczący sposób wpływa na brzmienie poszczególnych gitar. Poza tym gitary klasyczne mają mniejsze pudło rezonansowe w stosunku do akustycznych, a to sprawia, że są automatycznie cichsze. W gitarach klasycznych gryf jest grubszy i odległość pomiędzy poszczególnymi strunami jest większa. W gitarach akustycznych gryf jest węższy i automatycznie odległości pomiędzy strunami są mniejsze. To natomiast ma wpływ na granie poszczególnymi technikami.


Gitara basowa


Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o naukę gry na gitarze basowej, choć i w tym wypadku warto by basista miał pojęcie o grze na gitarze sześciostrunowej klasycznej bądź akustycznej. Dlatego z uporem będę upierał się przy tym, że nawet jak docelowo zamierzamy grać na gitarze basowej, to i tak warto podstawy gry na gitarze akustycznej posiąść. Gitara basowa odgrywa szczególną rolę w zespole. Często jest przez wielu słuchaczy nie do końca doceniana. A to przecież tak naprawdę gitara basowa razem z perkusją nadają odpowiedniego klimatu stylistycznego. To ona z perkusją nadaje rytm i puls całego utworu muzycznego. Ponadto gitara basowa jest odpowiedzialna za tworzenie podstawy harmonicznej na której opiera grę pozostała część zespołu. Jak widać bas w zespole odgrywa pierwszorzędną rolę. Można wręcz powiedzieć, że zespół muzyczny prędzej da radę ograć imprezę bez gitarzysty niż bez basisty. Warto zatem poważnie rozważyć naukę gry na basie, gdyż jest na rynku bardzo duże zapotrzebowanie na tych instrumentalistów.


Podsumowanie


Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim jest to by nauka sprawiała nam dużo radości i przyjemności. Dlatego jeżeli mamy już naprawdę duże ciśnienie by od początku ćwiczyć i grać na elektryku, to też nic nie stoi na przeszkodzie. Prawdopodobnie z czasem sami dojdziemy do wniosku, że może warto by było podszlifować swoją technikę poprzez pogranie na akustyku. Dlatego moim zdaniem lepiej jest pierwsze kroki zaczynać od instrumentu akustycznego, ale wybór oczywiście należy do każdego z osobna. Pamiętajcie przede wszystkim by instrument był dopasowane rozmiarowo. Dla dzieci są odpowiednio mniejsze rozmiary a dla dorastającej młodzieży i dorosłych standardowy rozmiar gitary to 4/4.R|29|09|2017|T


Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024 © Wałeckie Centrum Kooperacji - Wałcz *

design - GRAFIN - www.grafin.eu