Kora kamienna - sposób na estetyczną dekorację ogrodu

Kora kamienna - sposób na estetyczną dekorację ogrodu

Kamienie ozdobne to świetny sposób na wykończenie każdego ogrodu, zarówno urządzonego w nowoczesnym stylu, jak i tego w bardzo tradycyjnym. Obecnie trudno wyobrazić sobie aranżację ogrodu bez estetycznie wykończonych kamieniem ścieżek czy granic rabat kwiatowych. Wśród kamieni ogrodowych zdecydowanie najpopularniejszy jest kamień gnejsowy, który przyjęto nazywać korą kamienną. Gnejs jest skałą o charakterystycznym szaro-brązowym kolorze, która przypomina swoim wyglądem prawdziwą korę drzew i stanowi dla niej bardzo korzystną alternatywę. Za sprawą swojej barwy jest to doskonały materiał do ogrodu, który idealnie komponuje się ze wszystkimi elementami aranżacji i stanowi doskonałe tło dla wszelkiej roślinności. Kora kamienna to materiał, który można podzielić na kilka rodzajów. Po pierwsze kamienna kora może mieć różne rozmiary, a najpopularniejszymi wymiarami są 8-16 mm, 11-32 mm oraz 32-63 mm. Wielkości te sprawiają, że można ją różnie komponować w ogrodzie i tworzyć z niej bardzo efektowne dekoracje. Kolejnym podziałem są krawędzie kory kamiennej. Tutaj mamy do wybory korę tradycyjną o ostrych krawędziach, a także korę otoczoną, która charakteryzuje się zaokrąglonymi krawędziami. Taka kora kamienna zachowuje wszystkie swoje walory jakościowe oraz kolorystyczne, a dodatkowo zapewnia obłe, delikatne kształty.

Zalety podłoża z kory kamiennej w ogrodzie


Kora kamienna zapewnia przede wszystkim estetyczne wykończenie każdego stylu ogrodowego, od nowoczesnych po naturalne, a jej oryginalna kolorystyka sprawia, że doskonale komponuje się z całym otoczeniem. Poza tłem, jakie tworzy dla wszelkiej roślinności, jest to także świetny sposób na wyeksponowanie ozdobnych elementów architektury ogrodowej oraz wielkich głazów i kamieni ogrodowych. Jest to również rozwiązanie, które idealnie nadaje się do wyznaczenia krawędzi rabat, poprzez tworzenie płynnej i estetycznej granicy. Kora kamienna jest również sposobem na wyłożeniem ścieżek i chodników ogrodowych. Kora kamienna to fantastyczne rozwiązanie do ogrodu, które oprócz roli dekoracyjnej zapewnia dodatkowo wiele innych korzyści pozytywnie wpływających na środowisko gleb i roślin. Podobnie jak kora drzew, kamienna kora za sprawą swojego odczynu pH zakwasza glebę, przez co tworzy idealne warunki do wzrostu roślin. Kora kamienna jest także bardzo trwałym rozwiązaniem, ponieważ nie grozi jej wywianie przez wiatr czy jakiekolwiek ubytki i zmiany położenia, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnej kory drzewnej. Ten kamień do ogrodu potrafi także bardzo dobrze przepuszczać wodę i nie zatrzymuje jej na powierzchni, dzięki czemu trafia ona w całości do gleby i roślin. Dodatkowym atutem jest także łatwość w obsłudze w przypadku sadzenia dodatkowych roślin. W takim wypadku wystarczy jedynie odsunąć wyłożone kamienie, a po posadzeniu zagarnąć je, bez jakiegokolwiek śladu wokół rośliny.


kora kamienna

Gnejsowa kora kamienna - ile kosztuje ten rodzaj kamienia ozdobnego?


Gdy szukamy kamienia do ogrodu, jednym z podstawowych kryteriów naszego wyboru jest jego cena. Jednak warto mieć tutaj na uwadze, że dobre produkty wysokiej jakości muszą kosztować. Kora kamienna to nie materiał, który możemy zebrać gdzieś na polu, czy też powszechny żwir, ale skała, która powstawała przez miliony lat w trakcie różnych procesów geologicznych. W związku z tym, zanim będzie mogła trafić do naszych ogrodów, wymaga sporo obróbek. Kora kamienna może wydawać się sporo droższa niż żwir czy grys, jednak w zestawieniu z całą gamą kamieni ozdobnych importowanych zza granicy, okazuje się, że jest to zdecydowanie najtańsza opcja. Cena kory, w zależności od miejsca, rodzaju i sposobu pakowania wynosi około 300 zł netto za tonę. Warto też pamiętać, że takiego zakupu najlepiej dokonać w hurtowniach, a nie u pośredników, u których cena ta będzie kilkukrotnie wyższa. Za sprawa ogromnej liczby swoich zalet, kora kamienna to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do ogrodu.


kora kamienna


Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/


Autor: R|001|01|2015|T


Galerie powiązane z tym wydarzeniem:


  • Inne informacje:


Wałeckie Centrum Kultury - najbliższe imprezy i wydarzenia

KINO TĘCZA - Co jest grane?

Wybrane zdjęcia z życia Wałeckiego Centrum Kultury

Wernisaż - 'Afryka' Br. Andrzeja Włodarczyka JAJOSTROIK 2015 r. Dyskusyjny Klub Filmowym - projekcja filmu Koncert Moniku Kuszyńskiej z zespołem Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel Stroik Świąteczny - konkurs Koncert Ukraińskiego Zespołu Koncert - Grzegorz Turnau Jak to napisać?