Stacja kontroli pojazdów Wałcz klimatyzacja napełnianie serwis samochodowyAgroturystyka BrokowoFirma budowlana bramy drzwi oknaScrabble Słownik Scrabble Litery scrabblePrzepisy na Thermomix kiełki kiełkowanie
informatoryspływy kajakowekuchnie na wymiar WałczHolandia busy Niemcy Belgiagroomer Wałcz psi fryzjer strzyżenie psa

Czy da się zapobiec zaćmie? Jak leczyć zaćmę.


Czy da się zapobiec zaćmie? Jak leczyć zaćmę.Zaćma jest wrodzoną lub nabytą degeneracyjną chorobą oczu. Dochodzi w jej trakcie do zmętnienia soczewki, która jest częścią gałki ocznej między tęczówką a ciałem szklistym. Jej rolą jest to, by załamywać promienie świetlne i tworzyć obraz na siatkówce. Katarakta upośledza jej działanie.


Najważniejszą funkcją soczewki jest umożliwienie wyraźnego widzenia rzeczy, które położone są w różnych odległościach. Jest to możliwe, ponieważ dzięki soczewce zachodzi zjawisko akomodacji, czyli dostosowywania się oka do widzenia z bliży i dali. Przy zaćmie dochodzi do powstawania plamek i zmętnień na powierzchni soczewki, co stanowi utrudnienie w przenikaniu promieni słonecznych do siatkówki, co objawia się zaburzeniami ostrości wzroku.


Objawy zaćmy ? co powinno zaniepokoić?


Zaćma jest chorobą o podstępną, nie ujawnia się nagle, może występować jedno- lub dwustronnie, zazwyczaj jest bezboleśnie i powolnie, dlatego czasem jest trudna w diagnozie. Jednym z najważniejszych symptomów zaćmy są zaburzenia ostrości widzenia. Problemem jest także patrzenie w miejsca światła (lampy, słońce, latarnie, itp. ). W polu widzenia mogą pojawiać się również małe plamki lub uczucie patrzenia przez mgłę. W zaawansowanej fazie choroby chory może postrzegać wyłącznie kontury przedmiotów oraz zmiany natężenia światła. Co więcej, występują też zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs.


Jak jej unikać?


Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zaćmy ? wtórną i wrodzoną. Pierwsza z nich przychodzi z wiekiem. W grupie ryzyka są też osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, jaskrę czy krótkowzroczność. Zaćma nabyta może być następstwem cukrzycy, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia rogówki czy twardówki, urazu gałki ocznej, niedoczynności przytarczyc, wrodzonych chorób układu wzrokowego. Katarakta może być także wrodzona, która rozpoczyna się tuż po narodzinach dziecka. Przyczyny mogą znajdować się na podłożu genetycznym. Dowiedz się więcej o profilaktyce zaćmy: https://kardiotel.pl/operacja-zacmy


Leczenie zaćmy


Fakoemulsyfikacja to zabieg chirurgiczny najczęściej wykorzystywany do usuwania katarakty. Polega on na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwięków i wypłukaniu jej resztek z oka. Na miejsce zajętej chorobą soczewki wszczepia się nową. W gałce ocznej wykonuje się trzy milimetrowe nacięcie i tamtędy wyprowadza się rozbitą soczewkę, Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Ryzyko powikłań pooperacyjnych jest niewielkie.


R|07|12|2019|T


Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024 © WaÅ‚eckie Centrum Kooperacji - WaÅ‚cz *

design - GRAFIN - www.grafin.eu