Pianka wygłuszająca - czym jest?

Pianka wygłuszająca - czym jest?

Izolacja akustyczna to zdolność do zapobiegania rozprzestrzeniania się dźwięku między pomieszczeniami. Aby zwiększyć wygłuszenie pomieszczenia, np. w celu jego zaadaptowania na salę muzyczną czy domowe kino, należy je wytłumić, oklejając ściany, jak i sufit, podłogi lub drzwi materiałem z pianki wygłuszającej. Często wystarczy kilka sztuk pianki, aby uzyskać zadowalający efekt. Pianka znacznie redukuje poziom hałasu, dudnienia i pochłania drgania a jej skuteczność jest potwierdzona badaniami akustycznymi.

Charakterystyka pianki wygłuszającej


Nowoczesne pianki wygłuszające to jedne z najczęściej stosowanych materiałów do wyciszania. Ich specyficzne właściwości izolacyjne i wygłuszające osiąga się dzięki porowatej powierzchni. Pianki funkcjonują w oparciu o tworzenie tzw. pułapek basowych. Największą izolację dźwiękową posiadają pianki o nazwie "piramidki akustyczne", których struktura ma kształt stożkowatych piramid. Na rynku dostępne są głównie następujące rodzaje pianek: poliuretanowe, kauczukowe i gumowe. Pianki dźwiękochłonne to produkty wysokiej jakości, trwałe oraz odporne na przebarwienia. Charakteryzują się one przede wszystkim wysokim współczynnikiem pochłaniania fal dźwiękowych i akustycznych. Dzięki swojej budowie redukują pogłos, rozpraszają dźwięk oraz go pochłaniają oraz kształtują przestrzeń akustyczną w pomieszczeniu.


Zastosowanie pianki jako materiału izolującego akustycznie


Wykorzystanie pianki wygłuszającej w celu izolacji akustycznej pomieszczenia może mieć zastosowanie w przemyśle muzycznym i salach odsłuchowych, gdzie same panele dźwiękochłonne mogą okazać się niewystarczające. Są one także stosowane w głośnikach i skrzyniach basowych, do wygłuszania aut i hal produkcyjnych. Można je również zamontować w domu, w pomieszczeniach przeznaczonych na domowe kino, pokojach dziecięcych czy sypialniach, lub tam, gdzie występuje pogłos. Ponadto znajdują one zastosowanie w salach konferencyjnych, tanecznych, kabinach bezechowych lub innych pomieszczeniach publicznych, gdzie istotne jest ich wygłuszenie.


Rozwiązanie to praktycznie nie posiada większych wad. Pianka jest produktem estetycznym, który występuje w wielu kolorach. Jej zastosowanie ma na celu wygłuszenie pomieszczenia i tę funkcję spełnia perfekcyjnie. Materiał, z którego wykonuje się pianki jest trudnopalny, co ma znaczenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Powierzchnia, z której zbudowana jest pianka wygłuszająca jest również łatwa do utrzymania w czystości i odporna na zabrudzenia. Niewielkim minusem tej metody wytłumiania jest zmniejszenie kubatury pomieszczenia, w którym zostaje zamontowana.


Montaż pianki dźwiękochłonnej


Prawidłowy montaż izolacji akustycznej w postaci pianki jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonego efektu i komfortu akustycznego. Pianka dźwiękochłonna montowana jest mechanicznie, za pomocą uchwytów, stelaży lub poprzez przyklejenie do powierzchni.


Wygłuszanie pomieszczeń za pomocą pianki dźwiękochłonnej to rozwiązanie korzystne i skuteczne, zarówno w przypadku studia nagrań, powierzchni domowych jak i miejsc użyteczności publicznej.


Autor: R|21|12|2018|T


Galerie powiązane z tym wydarzeniem:


  • Inne informacje:


Wałeckie Centrum Kultury - najbliższe imprezy i wydarzenia

KINO TĘCZA - Co jest grane?

Wybrane zdjęcia z życia Wałeckiego Centrum Kultury

Halloween Spotkania z literaturą świata Głośnie czytanie dzieciom