Wyczaruj swój własny świat, czyli o zabawkach rozwijających wyobraźnię

Wyczaruj swój własny świat, czyli o zabawkach rozwijających wyobraźnię

Dla dorosłych to tylko zabawa, ale dla dzieci - ciężka praca. Bo gdy Ty myślisz, że dziecko miło spędza czas, jego mózg rozwija się z pełną parą. Pamiętaj, że każda zabawa, a szczególnie pozwalająca na puszczenie wodzy fantazji, to wielki krok w rozwoju Twojej pociechy. Warto więc zadbać o rekwizyty i pomoce.

Twoje dziecko uwielbia zabawy, w których może przybierać różne postacie, odgrywać scenki, tworzyć nowe scenariusze? To świetnie. Bo z punktu widzenia jego mózgu to najbardziej wartościowe zabawy. Przygotuj więc pacynki i bawcie się razem w teatrzyk! Wyjmij przytulanki i pobawcie się "w dom". Ubierzcie lalkę, bo może zmarznąć podczas spaceru. Pozwól dziecku rządzić. Niech decyduje, co się wydarzy, jakie znajdziecie rozwiązanie z sytuacji.

Taka zabawa to prawdziwa skarbnica nowych umiejętności dla maluchów: poznają prawa i zasady rządzące codziennym życiem, konfrontują dotychczasową wiedzę dziecka, uczą się przebywania wśród ludzi, układania, opowiadania ale też przeżywania różnych historii. To czas, w którym dzieci intensywnie rozwijają mowę, ale też motorykę, nie zapominając o wyobraźni. Pamiętaj, że umiejętności ćwiczone we wczesnym dzieciństwie zostają już na całe życie. Etap zabaw jest więc nie do przecenienia! Pozwólmy córce po raz dziesiąty przebrać lalkę, czy synkowi założyć strój batmana do ogrodu. Stwórzmy dzieciom dobre warunki do prawidłowego rozwoju, a w zamian dostaniemy ich szczęście i zdrowie. Twoje dziecko będzie działało z wyobraźnią i zaskoczy nie raz swoją kreatywnością.

Jakie więc zabawki wybierać? Jak najmniej ograniczające, jasno stawiające cel, jak np. termometr, młotek itd. Owszem, takie też są potrzebne, ale traktuj je tylko jako uzupełnienie zabawy. Wybierając zabawki dla dzieci szukajmy raczej tych rozwijających wyobraźnię. Po pierwsze: bo wspierają rozwój mowy. Dowiedziono, że dzieci mające problem z wcielaniem się w różne role często też mają problem z wymową. Zabawa poniekąd zmusza do myślenia, ale też do intensywnej nauki. Powtarzanie, onomatopeje, czy chęć wywołania jakiegoś skutku - to motywuje dziecko do rozwoju mowy lepiej niż niejedna mama. Poza tym zabawa stwarza pole do poznania słownictwa, którego nie używamy na co dzień, w rozmowie, czy w wykonywanych czynnościach. Bo kto z nas leci w kosmos rakietą czy jest rycerzem w zbroi na zamku wielkiego króla Misia? Dzięki takim zabawom na nadmorskich wakacje na pewno spotkacie piratów i odkopiecie prawdziwy skarb!

Kolejną zaletą wybierania kreatywnych zabaw rozwijających wyobraźnię jest nauka empatii. Dziecko uczy się patrzenia z różnych perspektyw, współodczuwania. To uczula je na krzywdę innych, rodzi wewnętrzną chęć pomocy.

Dzięki zabawie dziecko uczy się planowania oraz podejmowania decyzji. Wie, że to niesie za sobą kolejne kroki. Staje się więc bardzo kreatywne, chcąc zaspokoić potrzeby sobie i otoczenia.

Pamiętaj, że postawy ukształtowane w dzieciństwie zostaną w Twoim dziecku na zawsze. Traktuj więc zabawę, jak najwspanialszy czas w jego życiu i spraw, aby to były wyjątkowe chwile!

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez kalimba.pl - sklep internetowy z edukacyjnymi zabawkami dla dzieci.


Autor: R|23|08|2018|T


Galerie powiązane z tym wydarzeniem:


  • Inne informacje:


Wałeckie Centrum Kultury - najbliższe imprezy i wydarzenia

KINO TĘCZA - Co jest grane?

Wybrane zdjęcia z życia Wałeckiego Centrum Kultury

Pożegnanie Lata ' 2009 zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 3-6 lat 38. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej Mały Konkurs Recytatorski 2015 r. LATO Z RADIEM 2014 Recital Michała Milowicza  oraz aukcja charytatywna. 23. Finał Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy Spotkanie autorskie - Grzegorz Kasdepke