Dlaczego muzyka nas relaksuje?

Dlaczego muzyka nas relaksuje?

Trudno jest mówić o muzyce bez podkreślenia jej wpływu na mózg człowieka. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że dzięki dźwiękom człowiek może się zrelaksować i odstresować. Jest to spowodowane tym, że muzyka oddziałuje na nasz układ nerwowy oraz zarówno na lewą, jak też na prawą półkulę mózgu. W jaki sposób?

Prawa i lewa półkula mózgu


Prawa półkula mózgu człowieka odpowiedzialna jest za uczucia, emocje i intuicje, ale też wyobraźnię. Pozwala ona postrzegać całość, nie analizując szczegółów, co jest zadaniem półkuli lewej,


Ludzie muzykę odbierają bardzo emocjonalnie, dlatego też to właśnie półkula prawa podczas jej słuchania jest bardziej aktywna. Nie oznacza to jednak, że każda muzyka będzie nas relaksować. Niektóre dźwięki są dla nas przyjemne, inne wywołują rozdrażnienie i potęgują stres. Mózg człowieka na każdy dźwięk reaguje inaczej. Akordy, które nie brzmią zgodnie dla ludzkiego ucha, wywołują u nas nieprzyjemny niepokój. Takich dźwięków staramy się unikać, jeżeli chcemy, aby muzyka sprzyjała relaksowi i odpoczynku.


Muzyka, która relaksuje - czy istnieje na nią uniwersalny przepis?


Jaka muzyka relaksująco wpływa na człowieka? To kwestia indywidualna, każdy lubi coś innego, każdy czegoś innego słucha, każdy inaczej reaguje na te same dźwięki. Eksperci twierdzą jednak, że pozytywną energią napełnia człowieka muzyka poważna. Tutaj warto wymienić takich twórców jak Mozart, Bethoven czy też Chopin. Nie każdy jednak taki rodzaj muzyki, może się okazać, że zamiast się przy niej relaksować, będzie się męczył i jednocześnie jego poziom stresu będzie wzrastał.


Młodzi ludzie bardzo często spokój odnajdują w muzyce reggae i rapie. Teksty o wartościowym przekazie i rytmiczna melodia sprzyjają odprężeniu i tzw. chilloutowi. Są też tacy, którzy potrzebują mocniejszego brzmienia, jak r&b, a nawet metal. Niezależnie od tego, jaki jest Twój przepis na relaks, możesz odnaleźć go na Tuba.fm, gdzie o każdej porze dnia można posłuchać swoich ulubionych, najnowszych, kultowych i oczywiście uspokajających utworów.


Autor: R|29|09|2017|T


Galerie powiązane z tym wydarzeniem:


  • Inne informacje:


Wałeckie Centrum Kultury - najbliższe imprezy i wydarzenia

KINO TĘCZA - Co jest grane?

Wybrane zdjęcia z życia Wałeckiego Centrum Kultury

Zumba Fitness Dzień Pluszowego Misia LATO Z RADIEM 2014