Jak się skoncentrować na nauce?

Jak się skoncentrować na nauce?

Początek października to w szkole czas, gdy praca nad materiałem jest już wytężona, a co niektórzy uczniowie mają już kilka jedynek w dzienniku.

Oznacza więc to, że pracę nad poprawieniem ocen należy zacząć już teraz. Poniżej prezentujemy kilka metod, które pozwolą łatwiej zapamiętywać informacje z lekcji.


Naucz się planować naukę


Zwykle większe sprawdziany są zapowiedziane, masz więc na przygotowanie się nieco więcej czasu, niż wkuwanie w środku nocy, prawda? Podobnie jest z odrabianiem zadań domowych - rzadko są zadawane z dnia na dzień, zwykle masz więcej czasu na nich oddanie. Czytanie lektur - zwykle nauczyciel podaje listę wraz z terminami już na początku roku. Zasadniczo niewiele jest sytuacji, gdy nie możesz zaplanować swojej aktywności. Nawet ?nieplanowane odpytywanie? - wystarczy, że zgłosisz się na ochotnika do odpowiedzi, nauczyciel raczej nie będzie Cię wzywał wielokrotnie. A wybierając moment samodzielnie masz przecież możliwość się przygotować, nie? Tak więc, pierwszą rzeczą, jaka przyda Ci się w nauce, będzie kalendarz. Zapisuj w nim terminy sprawdzianów oraz innych szkolnych zobowiązań, a potem realistycznie ustalaj ile każdego dnia przeznaczysz na naukę. Dziel materiał na małe partie - nawet poświęcając codziennie 20 minut na naukę, osiągniesz lepsze rezultaty, niż zarywając noc tuż przed klasówką.


Metoda pierwszego kwadransa


Słyszałeś pewnie powiedzenie, że słonia najlepiej zjeść po kawałku? Tak samo jest z nauką. Jeśli nie umiesz zmusić się do tego, by usiąść przy biurku i spędzić tam kolejne godziny, zastosuj naszą sztuczkę. Ustal sam ze sobą, że poświęcisz na podręczniki tylko kwadrans. Jeśli w tym czasie nie wczujesz się i nie będziesz nadal móc skupić - zajmij się czymś innym i spróbuj znów za jakiś czas pouczyć się przez kwadrans. Jeśli po 15 minutach będziesz miał chęci do dalszego śledzenia treści zeszytu lub książki - pamiętaj, by robić przerwy co jakiś czas. Na czas nauki wyłącz wszystkie rozpraszacze: telefon, komputer itp. Jeśli korzystasz z internetu - wyloguj się wcześniej z portali społecznościowych. Jeśli korzystasz z YouTube, staraj się nie zerkać w podpowiedzi innych filmików, skupiając się na tych potrzebnych do szkoły.


Dbaj o siebie


Nie siadaj do nauki zmęczony, głodny lub niewyspany. Zadbaj o odpowiedni tryb życia - przełoży się on także na lepszą pracę mózgu. Odżywiaj się zdrowo, zwłaszcza w momentach, gdy czeka Cię wytężony wysiłek umysłowy.


Artykuł opracowany został przy współpracy z korepetytorami z Edun Korepetycje (http://edun.pl), który działa w 31 punktach Polski.


Autor: R|29|09|2016|T


Galerie powiązane z tym wydarzeniem:


  • Inne informacje:


Wałeckie Centrum Kultury - najbliższe imprezy i wydarzenia

KINO TĘCZA - Co jest grane?

Wybrane zdjęcia z życia Wałeckiego Centrum Kultury

23. Finał Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy Październikowe spotkania autorskie III KONKURS RECYTATORSKI - Wierszyki łamiące języki Konkurs ortograficzny Czytanie po angielsku Świeto Miasta 2013 r. Konkurs - Kartka świąteczna DZIEN ŻYCZLIWOŚCI DLA CHORYCH NA EPILEPSJĘ 'Jak to napisać?'