Odkryj ślady dawnej krzyżackiej przeszłości w Rynie!

Odkryj ślady dawnej krzyżackiej przeszłości w Rynie!

Mazury to jeden z ciekawszych regionów turystycznych Polski. Mają one do zaoferowania całą moc atrakcji - zarówno dla miłośników mniej czy bardziej aktywnego wypoczynku na łonie natury, dla tych, którzy kochają historię i zabytki, dla rodzin z dziećmi i wszystkich wielbicieli żeglarstwa śródlądowego.

Mazury to jeden z ciekawszych regionów turystycznych Polski. Mają one do zaoferowania całą moc atrakcji - zarówno dla miłośników mniej czy bardziej aktywnego wypoczynku na łonie natury, dla tych, którzy kochają historię i zabytki, dla rodzin z dziećmi i wszystkich wielbicieli żeglarstwa śródlądowego.


Ryn - odkryj to magiczne miejsce!


Ryn, nieduże miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, to idealna baza wypadowa w najpiękniejsze mazurskie zakątki. Miasto oblewane jest wodami jezior Ryńskiego i Ołów. Na szczycie wzniesienia pomiędzy rzeczonymi jeziorami już od wielu wieków stoi dumnie zamek krzyżacki. Obecnie zaadaptowany na Hotel Zamek Ryn**** na Mazurach, oferuje niezwykłe noclegi w zamkowych komnatach, a także w Gościńcu Ryński Młyn i Willi pod Zamkiem.


Choć w obiekcie nie brak nowoczesnych rozwiązań na miarę XXI wieku, jest to niezwykłe miejsce, w którym na każdym kroku wyraźnie można poczuć klimat dawnych dni. Goście hotelu mogą skorzystać ze specjalnej oferty zwiedzania zamku z przewodnikiem (w tym oferta zwiedzania dla dzieci), jak i z wielu innych atrakcji. Oferta na tegoroczne atrakcje przewiduje między innymi animacje rycerskie, zajęcia dla dzieci czy też atrakcję o kuszącym, nieco tajemniczym tytule "Skok w średniowiecza urok"...


Historia zarówno miasta jak i samego zamku jest bardzo interesująca. Obecny zamek powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV wieku, w miejscu gdzie wcześniej istniała nieduża warownia. Pierwotnie zaś ziemie te zamieszkiwało plemię Galindów, które zostało całkowicie zgładzone przez Krzyżaków. Jak głosi legenda (a może i coś w tym jest?), sama nazwa miasta pochodzi od rzeki Ren. Ponoć Krzyżacy bardzo upodobali sobie okolicę obecnego miasta, gdyż przypominała im rodzinne strony i aby je upamiętnić, nazwali miasto Rynem.


Co robić w Rynie i okolicy?


Zamkowe atrakcje bez wątpienia potrafią mocno wciągnąć, ale dobrze będzie wyjść z hotelu i bliżej poznać bajkową okolicę. Liczne jeziora i wspaniałe kompleksy leśne robią bardzo duże wrażenie. Jak to na wypoczynek w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich przystało, warto ową okolicę zwiedzić drogą wodną. Na Jeziorze Ryńskim nie brakuje przystani, z których możemy wybrać się w rejs.


Przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi mazurskimi jeziorami jest możliwe dzięki sieci kanałów mazurskich, które zaprojektowane zostały w XVII wieku. Choć w tym miejscu należy wspomnieć, że część trasy można było pokonać już w XIV wieku, co zresztą uczynił wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrich von Kniprode.


Z Jeziora Ryńskiego można wypłynąć na Tałty, a dalej na Mikołajskie. Stamtąd zaś jest już o przysłowiowy rzut beretem na Śniardwy. Z Ryńskiego, przez kolejne jeziora, można dostać się na Niegocin, Kisajno, a jeszcze dalej na Mamry. Wybór jest ogromny i na pewno nikomu nie zabraknie pomysłu na kolejne wycieczki!


Autor: R|18|03|2016|T


Galerie powiązane z tym wydarzeniem:


  • Inne informacje:


Wałeckie Centrum Kultury - najbliższe imprezy i wydarzenia

KINO TĘCZA - Co jest grane?

Wybrane zdjęcia z życia Wałeckiego Centrum Kultury

Czesław Śpiewa - 03.2009r. Jak to napisać? - szkoły ponadgomnazjalne Pasowanie na czytelnika